First Lego League Cooperation

In 2017 and 2018 we were supporting the cooperation in the so called MINT-field (MINT: Mathematics, Informatics, Nature Sciences/Engineering and Technic) in the Euroregion Pro Europa Viadrina. Together with our Polish partners from Gorzow and Poznan we implemented a First Lego League! In this competition young people came together to improve their Lego devices with a lot of technic to fulfill several task. Referees then evaluated it and declared the winner. But of course: we are all winners by taking part in this awesome event!

From 7.-8th of December 2017 the first half of the project took place in Frankfurt (Oder) in the EuroCamp Am Helenesee. The second half was then from 13.-14th of January 2018 in Gorzow.

We learned a lot and made new friends. You can find a video report here: https://www.youtube.com/watch?v=XwBsLTnjlqQ&t=11s

Logo EuroRegion

Obywatelstwo 3.0 – obywatelstwo w przyszłości

Od Agata Buksa

Co?
103 osoby z siedmiu miast partnerskich Frankfurtu nad Odrą oraz dwa miasta partnerskie Gorzowa spotkały się na EuroCampie, w celu przeprwadzenia dyskusji na temat Citizens 3.0-Citizens od the future (Obywatelstwo 3.0 – obywatelstwo w przyszłości)

Kiedy?
02.08.-15.08.2014

Kto?
Udział wzięły delegacje z Gorzowa Wielkoposlkiego(Polska), Nîmes (Francja), Vratzy(Bułgaria), Vanty (Finlandia), Heilbronnu(Niemcy), Witebsk(Białoruś), Kadimy Zoran(Israel) oraz miast partnerskich Gorzowa – Sumy(Ukraina) oraz Cava de Tirreni(Włochy). Z polsko-niemieckiego Komeptenzteamu udział wzięli : Agata,Agata, Wioletta, Błażej, Julia, Kuba, Marcela, Paulina, Monika, Dominik, Pauline, Friederike, Karolina, Filip, Moritz i Ronny. Manuela, Karolina oraz Pauline były głównymi osobami odpowiedzialnymi za Sommercamp 2014

Dlaczego?
Sommercamp odbył się po raz 16. na Eurocampie, w celu połączenia młodzieży z miast partnerskich oraz przeprowadenia dyskusji na temat obywatelsta w przyszłości. Wyjątkiem była 3dniowa wizyta w Gorzowie.

Co się działo?
W pierwszych dniach Eurocampu odbyła się konferencja na temat “Obywatelstwo 3.0 – obywatelswo w przyszłosci”. W następnych dniach odbywały się warsztaty z różnych dziedzin – m.in. zumba, Hip Hop, chodzenie po linie, Bułgarski taniec narodowy oraz nauka języków obcych. Zwiedzieliśmy również Frankfurt, Słubice, Berlin, obóz koncentracyjny w Sachsenhausen oraz spędziliśmy 3 aktywne dni w Gorzowie Wielkopolskim. Na pożegnanie odbył się Sommerfest z pełną gamą atrakcji. Na końcu mieliśmy okazję obejrzeć pokaz fajerwerków.

Co zostanie niezapomniane?
Jedną z wielu rzeczy, której na pewno nie zapomnimy to bitwa na balony z wodą, która przeistoczyła się w istną wodną wojnę! Nasz hymn Eurocampu,który podbił serca wszystkich, którzy go usłyszeli, był istnym przebojem naszego obozu.

Poszukiwani uczestnicy „od zaraz“

Razem osiągnąć więcej – to motto może być łączone z pracą polsko-niemieckiej grupy Kompetenzteam. Wspólnie, polska i niemiecka młodzież ze Słubic i Frankfurtu nad Odrą organizuje wiele międzynarodowych projektów.  Zakres tematyki spotkań rozciąga się od demokracji i polityki do rozważań na temat młodzieży w Europie. Nasz team poszukuje uczestników – współbojowników –  do dwóch projektów, które odbędą się na jesieni na ośrodku wypoczynkowym EuroCamp nad jeziorem Helenesee.

Od 30 września do 6 października odbędzie się projekt o nazwie „City Twins Youth Camp”, na którym 60 uczestników z siedmiu krajów będą rozważać na temat aktywności młodzieży na terenie przygranicznym. Młodzież pochodzi z miast przygranicznych, mianowicie ze Słubic i Frankfurtu nad Odrą. Obóz służy wymianie, wzajemnym poznaniu się oraz znalezieniu pomysłów na następną międzynarodową współpracę w rejonie przygranicznym. Zapraszamy do udziału w projekcie osoby między 16 a 26 rokiem życia, które pochodzą z Frankfurtu nad Odrą i które są chętne do zebrania nowych doświadczeń w tej międzynarodowej grupie.

W drugim tygodniu ferii jesiennych odbędzie się projekt o nazwie „Youth Leadership – Competences for Active Youth Participation“. Youth Leadership jest konceptem pochodzącym z języka angielskiego, który w bardzo efektywny sposób umożliwia aktywne uczestnictwo młodzieży. Aby z powodzeniem udzielać się w swoim otoczeniu i w społeczeństwie potrzebne są szczególne umiejętności. Te właśnie będą opracowywane podczas międzynarodowego projektu, na którym spotkają się uczestnicy z 5 krajów. W tym programie, zapraszamy głównie młodych ludzi, którzy są gotowi podejmować ważne dla młodzieży i jej otoczenia decyzje, ale także wszystkie inne zainteresowane osoby, które mają swoje własne pomysły na zaangażowanie społeczności, ale nadal potrzebują odpowiednich umiejętności, aby je realizować. Do udziału w projekcie zaproszone są zainteresowane osoby między 15 a 25 rokiem życia.

Językiem, którym uczestnicy obu projektów będą się posługiwać jest, ze względu na międzynarodowość spotkań, język angielski. Istnieje również możliwość zgłoszenia się na w/w bezpłatne dla uczestników projekty z niewielkim wyprzedzeniem. Wystarczy wysłać krótkiego E-Maila na adres pewobe@ewetel.net lub zadzwonić pod numer 0335 531 294 i podać swoje dane (imię, nazwisko, wiek i kontakt)